O kotach

Koty brytyjskie krótkowłose są zwierzętami wytrzymałymi, o silnym muskularnym ciele osadzonym na krótkich łapach, o krótkiej, gęstej sierści. Są to zwierzęta inteligentne o czułym łagodnym usposobieniu.

Koty w ostatnim czasie stały się naszymi ulubionymi zwierzętami domowymi. Są łatwe w pielęgnacji, nie hałasują, nie trzeba wyprowadzać ich na spacer, są bardzo czyste. Mruczenie kota powoduje, iż nasz dom jest ciepły i przytulny. Psychologowie z Uniwersytetu w Bonn odkryli niedawno, że właściciele kotów żyją dłużej i są szczęśliwsi od innych ludzi.

Historia zgromadziła setki przesądów, legend i mnóstwo dziwnych opowieści o kotach, których rodowód sięga pogańskich wierzeń. Te fascynujące stworzenia zjednały sobie sympatie człowieka już przed wieloma tysiącami lat. W starożytnym Egipcie kot uchodził za zwierzę święte. Później przypisywano mu moc magiczną i tępiono za domniemane konszachty z diabłem. Jeszcze w XIX wieku zoolodzy pisali o kocie domowym z pogardą, jako o zwierzęciu, które nie podporządkowuje się człowiekowi, a jeśli już, to preferuje raczej towarzystwo kobiet, w przeciwieństwie do psa, towarzysza mężczyzn. Do dziś wielu ludzi odnosi się do kotów z rezerwą, uważając je za obłudne, przebiegłe i złośliwe, co jest nieprawdą.

Koty mruczały na biurkach wielu znanych twórców, były wiernymi towarzyszami mężów stanu i polityków. W literaturze światowej kot jest bohaterem wielu baśni, powieści i nowel. Durer, Goya, Renoir, Picasso, Manet i wielu innych, słynnych malarzy uwieczniło koty na swoich obrazach.

Dziś koty żyją na całej Kuli Ziemskiej i stały się ulubionymi zwierzętami domowymi. Na licznych wystawach można podziwiać prawdziwe piękności, a miłośnicy kotów zrzeszają się a licznych towarzystwach i cat clubach.